Przycisk

Przycisk

edukacja 

16 września 2017

 

W wiosenny kapryśny dzień 27 marca 2015 roku wybraliśmy się do Mniszek, miejscowości położonej na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim w Dolinie Kamionki.

 

Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej to miejsce, w którym poszukiwaliśmy tradycji i ginących zawodów.

 

W dawnych budynkach folwarcznych można zobaczyć warsztaty dawnych mistrzów kowalstwa, bednarstwa, szewstwa, garncarstwa i wiele innych. Garnków nie udało nam się lepić, ale podjęliśmy próbę robienia drewnianych beczek, ostrzenia noży na kamieniu, podkuwania konia (oczywiście bez konia).

 

U szewca zobaczyliśmy drewniane gwoździe oraz jak wyrabiano buty. Ciekawym doświadczeniem było pranie na tarze i uruchamianie małych i bardzo dużych urządzeń do maglowania.

 

Prawdziwym zaskoczeniem dla wielu była klasa lekcyjna, gdzie mogliśmy usiąść w starych ławkach, zobaczyć kałamarze, tabliczki do pisania oraz uczestniczyć w lekcji sprzed stu lat.

 

Po nasyceniu serc i umysłów tradycją i historią ruszyliśmy oglądać wystawę poświęconą myślistwu i leśnictwu. Z wielkim zaciekawieniem oglądaliśmy florę i faunę Doliny Kamionki.

 

Pełni wrażeń udaliśmy się do świetlicy, gdzie przy ciepłej herbacie i pączkach był czas na wymianę spostrzeżeń oraz odebranie wielkanocnych upominków przygotowanych przy pomocy ZG PKPS w Dusznikach.

 

Mniszki witały nas słońcem, żegnały deszczem. Jeszcze tam wrócimy.

 

Z WIZYTĄ W CERiP W MNISZKACH 2015 R.